Sowno - Łęsko
Szlak kajakowy rozpoczyna się za miejscowością Sowno w powiecie stargardzkim.
Według legendy wieś ta wzięła swoją nazwę od pewnego, ubogiego bednarza, którego rodzinie, nieustannie towarzyszyły nędza, głód i choroby. Dopiero, gdy zapadał zmrok, bednarz wymykał się z domu. Szukając pomocy, błąkał się po okolicy i zawodził. Dźwięki te przypominały odgłosy sowy, dlatego też przylgnęło do niego przezwisko – Sowa. Niespodziewanej pomocy udzielił mu mnich, który za szczerość i skromność, wynagrodził kowala złotymi monetami. Od tego wydarzenia rodzina kowala nie zaznała już nigdy biedy, a zakupione ziemie nazwali Sownem.
Trasa kajakowa Sowno – Łęsko gwarantuje prawie 11 kilometrów spokojnej, ale niezapomnianej podróży. Pokonanie tego odcinka zajmuje niewiele ponad dwie godziny. Jest ona odpowiednia dla początkujących, jak i zaawansowanych poszukiwaczy przygód.
0,00 km – Początek spływu Początek spływu znajduje się na północnym-wschodzie od miejscowości Sowno, tuż za mostem, przez który przebiega trasa prowadząca do drogi wojewódzkiej nr 142.
0,76 km – Most na drodze wojewódzkiej nr 142 Po niespełna kilometrze od czasu rozpoczęcia trasy, dopływamy do pierwszego zabudowania – mostu, przez który przebiega droga wojewódzka nr 142. Przez kolejne kilkaset metrów rzeki, możemy cieszyć się widokami dzikiej Puszczy Goleniowskiej, która rozciąga się po obu stronach Iny.
5,61 km – Charakterystyczne meandry Na trzecim kilometrze rzeki, napotykamy liczne zakola Iny. Po pokonaniu pierwszych kilku, docieramy do bezpośredniego sąsiedztwa Puszczy. Płyniemy dalej trasą, natrafiając na kolejne meandry rzeki, które pozwalają nam podziwiać zarośla Puszczy Goleniowskiej, na wyciągnięcie ręki. Na lewym brzegu, możemy natomiast dostrzec wieś Strumiany. Przez długie lata mieszkała tu i pisała swoje powieści Joanna Kulmowa. Wyróżniona między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
10,47 km – Zakończenie spływu Ostatnie 5 kilometrów trasy, upływa na przedzieraniu się przez najliczniejsze na tym odcinku meandry rzeki. Ich liczba oraz niesamowite ukształtowanie, przywodzi na myśl płynięcie wokół idealnie podobnych dzieł nieokiełznanej natury. Zakończenie spływu następuje za mostem, niedaleko leśniczówki w osadzie Łęsko.
Mapka spływu kajakowego rzeką Iną Sowno – Łęsko