Trasy Kajakowe

Spływy jednodniowe - Rzeka Ina

Sowno – Łesko

Szlak kajakowy rozpoczyna się za miejscowością Sowno w powiecie stargardzkim.

Według legendy wieś ta wzięła swoją nazwę od pewnego, ubogiego bednarza, którego rodzinie, nieustannie towarzyszyły nędza, głód i choroby. Dopiero, gdy zapadał zmrok, bednarz wymykał się z domu. Szukając pomocy, błąkał się po okolicy i zawodził. Dźwięki te przypominały odgłosy sowy, dlatego też przylgnęło do niego przezwisko – Sowa. Niespodziewanej pomocy udzielił mu mnich, który za szczerość i skromność, wynagrodził kowala złotymi monetami. Od tego wydarzenia rodzina kowala nie zaznała już nigdy biedy, a zakupione ziemie nazwali Sownem.

Trasa kajakowa Sowno – Łęsko gwarantuje prawie 11 kilometrów spokojnej, ale niezapomnianej podróży. Pokonanie tego odcinka zajmuje niewiele ponad dwie godziny. Jest ona odpowiednia dla początkujących, jak i zaawansowanych poszukiwaczy przygód.

0,00 km – Początek spływu Początek spływu znajduje się na północnym-wschodzie od miejscowości Sowno, tuż za mostem, przez który przebiega trasa prowadząca do drogi wojewódzkiej nr 142.

0,76 km – Most na drodze wojewódzkiej nr 142 Po niespełna kilometrze od czasu rozpoczęcia trasy, dopływamy do pierwszego zabudowania – mostu, przez który przebiega droga wojewódzka nr 142. Przez kolejne kilkaset metrów rzeki, możemy cieszyć się widokami dzikiej Puszczy Goleniowskiej, która rozciąga się po obu stronach Iny.

5,61 km – Charakterystyczne meandry Na trzecim kilometrze rzeki, napotykamy liczne zakola Iny. Po pokonaniu pierwszych kilku, docieramy do bezpośredniego sąsiedztwa Puszczy. Płyniemy dalej trasą, natrafiając na kolejne meandry rzeki, które pozwalają nam podziwiać zarośla Puszczy Goleniowskiej, na wyciągnięcie ręki. Na lewym brzegu, możemy natomiast dostrzec wieś Strumiany. Przez długie lata mieszkała tu i pisała swoje powieści Joanna Kulmowa. Wyróżniona między innymi Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

10,47 km – Zakończenie spływu Ostatnie 5 kilometrów trasy, upływa na przedzieraniu się przez najliczniejsze na tym odcinku meandry rzeki. Ich liczba oraz niesamowite ukształtowanie, przywodzi na myśl płynięcie wokół idealnie podobnych dzieł nieokiełznanej natury. Zakończenie spływu następuje za mostem, niedaleko leśniczówki w osadzie Łęsko.

Stargard – Sowno

Spływ kajakowy rzeką Iną na odcinku Stargard – Sowno obejmuje blisko 20 kilometrów. Trasa jest bogata w różnorodną naturę i gęsto zalesione brzegi rzeki. Elementami urozmaicającymi trasę są nieliczne małe wioski oraz mosty, łączące dwa przeciwległe krańce Iny. Na pokonanie blisko 20 km odcinka w rekreacyjnym tempie, należy przeznaczyć ok. 5 godzin.

0,00 km – Początek spływu Początek spływu znajduje się w łatwo dostępnym miejscu, do którego możemy dotrzeć jadąc ulicą Gospodarską od niedaleko położonego boiska sportowego ŁKS Pomorze.

1,48 km – Most na drodze lokalnej Po przepłynięciu niespełna półtora kilometra, który pozwala cieszyć się spokojną naturą, dopływamy do pierwszego mostu lokalnego. Prowadzi on ze Stargardu Szczecińskiego do XIII -wiecznej wsi Klępino, założonej przez joannitów.

4,45 km – Most na drodze lokalnej Kolejne kilometry pokonujemy płynąc równolegle do wsi Klępino, która powoli zostaje w tyle, abyśmy ponownie mogli cieszyć się zielonymi terenami. Po pokonaniu dużego zakola rzeki, wyłania się przed nami kolejny most lokalny. Jest on drogą dojazdową do małej wsi, Lubowo, która w XVII wieku pełniła funkcję przystani dla barek.

7,93 km – Kładka Po niecałych 200 metrach, gęsto zarośniętego nurtu rzeki, wypływamy na otwartą przestrzeń, z której w oddali możemy dostrzec zabudowania starej osady słowiańskiej, a obecnie wsi Żarowo. Po dopłynięciu do miejsca, gdzie rzeka skręca w prawo, nurt rzeki prowadzi równolegle do wsi Żarowo. Trasa tutaj prowadzi przez gęste zarośla, które rzucają przyjemny cień.

13,58 km – Most na drodze lokalnej Przez kolejne kilometry koryto rzeki zwęża się i prowadzi przez liczne, porośnięte zielenią zakola, które, aby je pokonać, trzeba włożyć trochę więcej wysiłku, ale nagroda jest warta swojej ceny. Piękne widoki, cień przynoszący chwilę wytchnienia i cisza. Po niecałym kilometrze zbliżamy się do wsi Rogowo, a następnie do wsi Smogolice, aby po niecałych 14 kilometrach dotrzeć do ostatniego na trasie mostu. Prowadzi on do wsi Poczernin, która znajduje się przy południowo-wschodnim skraju Puszczy Goleniowskiej.

19,82 km – Sowno, zakończenie spływu Ostatnia część trasy jest bardzo różnorodna, a jednocześnie pozbawiona jakichkolwiek zabudowań. Rzeka Ina jest w tym miejscu mocno urozmaicona, bogata w liczne meandry. Wśród odgłosów natury oraz w otoczeniu Puszczy Goleniowskiej dopływamy do Sowna, gdzie za mostem, po prawej stronie, kończymy trasę.

Łęsko – Goleniów

Spływ kajakowy przez Puszczę Goleniowską na odcinku od Łęska do Goleniowa jest jednym z najładniejszych etapów zaliczanych do spływów kajakowych rzeką Iną. Odcinek ten liczy niespełna 10 kilometrów i chociaż na pokonanie go w zupełności wystarczą dwie, trzy godziny, to wrażenia, które pozostają po przepłynięciu tej trasy zostają na długo w pamięci. Na początku brzegi rzeki porośnięte są trawą, płynie się bardzo spokojnie, rzeka zatacza raz większe, a raz mniejsze koła meandrując wśród łąk. Po kilkudziesięciu minutach wpływamy w las puszczy goleniowskiej, przyjemny cień letnią porą rzucany przez drzewa daje miłe uczucie chłodu, a widoki są przewspaniałe.

0 km – Łęsko, początek spływu Kajaki wodujemy na lewym brzegu rzeki, tuż za mostem na drodze lokalnej Kliniska Małe – Stawno. Pierwszy kilometry pokonujemy wśród łąk meandrującą rzeką.

1,1 km – Zabudowania na lewym brzegu Na lewym brzegu rzeki mijamy samotnie położone gospodarstwo, oddalone od nurtu ok. 150 metrów.

1,5 km – Las z lewej strony Z lewej strony zaczyna się przybliżać do rzeki las Puszczy Goleniowskiej. Na rzece coraz częściej pojawiają się przewężenia i drobne przeszkody w postaci drzew leżących w nurcie rzeki. Znajdujemy się na wysokości miejscowości Bolechowo, która oddalona od rzeki o ok. 1,2 km położona jest na lewym jej brzegu.

2,7 km – Łąki Rzeka skręca w lewo i oddala się od lasu wypływając na porośnięte wysoką trawą łąki. Przez chwilę płyniemy nie osłoniętymi brzegami, jednak z upływem czasu sytuacja się zmienia, pojawiają się na drzewa i krzewy.

5,8 km – Las z prawej strony Teraz Ina przybliżyła się do lasu, który porasta tylko prawy jej brzeg. Raz po prawej, a raz po lewej stronie pojawiają się na brzegu wydeptane ścieżki przez tutejszych wędkarzy, których od czasu do czasu można spotkać na brzegu.

7,1 km – Las Rzeka Ina ostro meandrując wpływa na dobre w las, prawy i lewy brzeg rzeki porośnięty jest drzewami, które co jakiś czas łącząc się ze sobą koronami tworzą naturalny tunel nad nisko położonym lustrem wody.

9,4 km – Goleniów, koniec spływu Tuż przed samym Goleniowem na prawym brzegu rzeki w dosyć wygodnym miejscu kończymy nasz spływ i oddajemy kajaki.